Jesienne prace nie tylko w ogródku

Jesień to czas zbiorów natury a w samorządzie-„plonów” działań pierwszego półrocza. Odnosząc się do porównań rodem „z ogródka”, jesień to też czas tworzenia zapasów. W samorządowym ogródku-czas tworzenia zapasów w postaci przymiarek do budżetu na rok kolejny.

Po sezonie letnim od września do końca października odbyły się trzy sesje -jeszcze -Rady Gminy Mielno.

Radni pytali-pracownicy urzędu odpowiadali. Pytania padały o sprawy bieżące, realizowane i planowane inwestycje, i wiele innych. W programie sesji omówiono między innymi:

  • adaptację pomieszczeń szkolnych na ośrodek zdrowia w Sarbinowie wraz z projektem zagospodarowania terenu przy szkole i udogodnieniami dla osób niepełnosprawnych, dla których odbyły się również konsultacje z radą pedagogiczną szkoły. Całość zadania będzie kosztowała około 1.700.492zł. Inspektor ds. komunalnych przedstawił radnym w formie audiowizualnej zmiany zaprojektowane w szkole w Sarbinowie, m.in. przebudowę i zmianę sposobu użytkowania części budynku szkoły podstawowej na ośrodek zdrowia, zmianę istniejącego placu zabaw, budowę infrastruktury technicznej, wiaty śmietnikowej, parkingu i zjazdu z uli. Nadmorskiej 27.
  • zakończonym etapie budowy  stadionu w Mielnie, obiekt jest oddany do użytkowania. Pozostała jeszcze kwestia wyposażenia budynku. Część sportowa, szatnia, magazynki już są- zaczął się sezon piłkarki i to podstawowe wyposażenie zostało przez gminę zakupione. Wkrótce znajdzie się również w budynku stadionu nagłośnienie, wyposażenie sali konferencyjnej, szatni i dodatkowego pomieszczenia (radni dokonali również wizji lokalnej budynku stadionu).
  • trwających ze starostą koszalińskim ustaleń w sprawie drogi Gąski-Paprotno. Wspólnie z Powiatem Koszalińskim zadania inwestycyjne będzie realizowane pod nazwą „Przebudowa drogi powiatowej  nr 3504Z w miejscowości Gąski od m. Paprotno (skrzyżowanie z drogą gminną) do granicy obrębu ewidencyjnego Gąski oraz drogi Nr 3544Z od skrzyżowania z drogą Nr 3504Z do granicy Gminy Mielno.
  • przejęcia przez Gminę Mielno od Powiatu Koszalińskiego zadania inwestycyjnego pn. „Budowa odcinka chodnika wzdłuż dróg powiatowych nr 3504Z oraz 3505Z  m. Niegoszcz wraz z odwodnieniem”. W tym roku wykonany zostanie projekt techniczny , w następnym -realizacja  długo wyczekiwanego w tym niebezpiecznym miejscu chodnika.
  • szczepieniach dla mieszkańców gminy w ramach programu bezpłatnych szczepień na rok 2017. Udział w programie jest dobrowolny. Całkowity koszt wieloletniego programu wynosi 60tys.zł. i obejmuje lata 2017 – 2022. W roku bieżącym z bezpłatnych szczepień nasi mieszkańcy mogli skorzystać z zakresu grypy, pneumokokom, brodawczakiem ludzkim HPV oraz programu profilaktyki raka gruczołu krokowego.
  • rozpatrzeniu informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Mielno oraz kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej za I półrocze 2016 roku. Jak wynika ze sprawozdania, plan dochodów został wykonany w ponad 53% a wydatki na poziomie 35%.
  • rozpatrzeniu sprawozdania z działalności Doraźnej Komisji do Spraw Przeciwdziałania Lokalizacji Elektrowni Atomowej w Gminie Mielno za okres od 2012 do 2016 roku- w związku z decyzją wojewody zachodniopomorskiego wycofującą pozwolenie na budowę atomowego obiektu, Komisja  wykonała z sukcesem już swoje zadania i została tym samym rozwiązana.
  • Rozpatrzeniu informacji o priorytetach budżetowych oraz o kierunkowych założeniach do projektu budżetu gminy na 2017 rok. Priorytety powinny być tymi kamieniami milowymi i powinny być możliwe do zrealizowania, w tym roku priorytetów jest pięć : pierwszy, to jest przebudowa drogi Gąski – Paprotno, drugi to przebudowa drogi dojazdowej  do grodziska w Mielnie, trzeci- przebudowa ul. Spokojnej w Mielnie, czwarty- adaptacja pomieszczeń szkolnych na ośrodek zdrowia w Sarbinowie, a piąty- budowa Centrum Kultury w Mielnie. Sesje listopadowe i grudniowe przyniosą ze sobą kolejne etapy prac nad budżetem na rok 2017.
  • przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektów statutów osiedli miasta utworzonego z miejscowości Mielno i Unieście. Wśród radnych padło również pytanie, czy w planie pracy komisji jest opracowanie statutów dla sołectw w Gąskach? W odpowiedzi Pani Wójt usłyszeliśmy, iż statuty te zostały już uchwalone i wybory  nowych sołtysów odbędą się w styczniu 2017r.,  by nowe sołectwa mogły wraz z nowym budżetem zadysponować również swoimi wyodrębnionymi środkami .

Głos zabrała również ad hoc sama Pani Wójt: „Gmina stoi mocno, rozwija się  i otrzymuje kolejne różne nagrody. Powiem szczerze, że ten rok jest wyjątkowy  i dla mnie i dla gminy Mielno, która  kończy swoją karierę jako gmina wiejska, a od 1 stycznia 2017 roku będzie gminą miejsko- wiejską.  Ogrom tych sukcesów w tym roku  mnie bardzo satysfakcjonuje, mam nadzieję, że państwa również.  Kolejny raz otrzymaliśmy nagrodę  Lidera  Współpracy  Samorządowej. Dzięki naszym stowarzyszeniom  i zaangażowaniu mieszkańców  i państwa radnych. Przede wszystkim naszych pracowników. Należy się wyróżnienie  pani Lidii Sztymie, pani Katarzynie Snoch, Piotrowi Mazurkowi,  mojemu zastępcy panu Dominikowi Gonetowi, którzy tą sekcję rozwijają i starają się bardzo mocno współpracować  i pomagać organizacjom. kolejna bardzo ważna nagroda, jest to nagroda Wspólnoty. Rzeczpospolitą i Wspólnotę są to czasopisma, które państwo znacie. Za to nie płacimy. To są  bardzo obiektywne sondaże i obejmują wszystkie gminy, miasta, powiaty  w całej Polsce.  Za wydatki inwestycyjne samorządów  za lata 2013. 2014, 2015 rok  otrzymaliśmy 9 miejsce. Jesteśmy w pierwszej  dziesiątce. Ogromne wyróżnienie. Dziękuję  całej sekcji inwestycji. Na razie podziękowania, to bardzo cieszy, że dostaliśmy takie wyróżnienie. Jak dużo musieliśmy się starać i dużo zrobić, aby takie wyróżnienie  otrzymać.  Początek działań, które  pan Piotr Mazurek zapoczątkował, o tym też mi powiedział pan doktor Kosiński. Od wielu lat  promujemy  bezpłatne szczepienia dla naszych mieszkańców przeciwko grypie. Zostaliśmy liderem  z zakresu profilaktyki grypy. Też dziękujemy sekcji. Ostatnie wyróżnienie. Jest to inicjatywa szkoły związana z wolontariatem. Chodzi głównie o gimnazjum, o integrację.  Nasze gimnazjum, będzie wśród 2.500 gimnazjum pokazywane. Duże podziękowania dla pani Lidii Wiśniewskiej. Cały czas wspiera dzieci, cały czas pokazuje, jak warto uczestniczyć w wolontariacie i pomagać.”

Zgodnie z porządkiem obrad w trybunie obywatelskiej również pojawiły się wystąpienia. Wiceprezes  Stowarzyszenia Forum Samorządowego Nasza Gmina,
Alicja Matusewicz chciała się podzielić informacją, że w tym roku  23-24 września  członkowie stowarzyszenia i wolontariusze wzięli udział  w zbiórce żywności  „Podziel się kromką chleba”. Z kolei Prezes Stowarzyszenia 16-ty Południk z Chłopów, Ewa  Drążkowska opowiedziała o tym, jak 16-ty Południk miał przyjemność reprezentować  gminę na dożynkach powiatowych zdobywając parę nagród.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s