Mielno bez korków ?

sygnalizacja-swietlna        

Mielno jako gmina turystyczna boryka się z szeregiem sezonowych problemów, m.in. korkami ulicznymi. Z próbą rozwiązania problemu nadeszła Rada Gospodarcza ( ciało opiniodawczo-doradcze Wójta, mające wspierać władze w działaniach na rzecz poprawy sytuacji gminy i jej mieszkańców m.in. w zakresie stwarzania coraz lepszych warunków rozwoju lokalnych firm czy zmniejszania bezrobocia). Oto kilka słów w powyższej sprawie:

Z końcem sezonu letniego na wysokości sklepu „Biedronka” zainstalowana została sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych.

Wprowadzenie takiego rozwiązania usprawniło ruch pojazdów, co spowodowało, że centrum Mielna zostało „odkorkowane”.  Jak udało się przeprowadzić proces zainstalowania sygnalizacji i dlaczego nie dokonano tego wcześniej? Aby odpowiedzieć na tak zadane pytanie należy przypomnieć najistotniejszy fakt –  Mielno od zawsze było zakorkowane w okresie wakacyjnym.

Jednak ostatni sezon był wyjątkowy, gdyż większa ilość wczasowiczów przyjechała wypoczywać nad Bałtyk, rośnie ilość posiadaczy aut, społeczeństwo jest mobilne i rezygnuje z podróżowania komunikacją  publiczną,  zmieniono organizację ruchu w centrum miejscowość. Dlatego podejmowane były rozmaite próby ulepszenia komunikacji w samym sercu miejscowości.  Niestety wyczekiwana poprawa nie nastąpiła.

Rozważano również inne warianty rozwiązania tej kwestii m.in.:

– budowę kładki dla pieszych nad jezdnią (bardzo droga i technicznie trudna od realizacji opcja),

– nową trasę wjazdu do Mielna (daleka przyszłość i ogromne koszty),

– sygnalizację świetlną przy przejściu dla pieszych w sąsiedztwie sklepu „Biedronka” (najbardziej racjonalne rozwiązanie, jednak ryzykowne, gdyż mogło nie spełnić oczekiwań kierowców i turystów)

Determinacja Pani Wójt Gminy, aby rozwiązać problem zakorkowania głównej ulicy sprawiła, że bolączką tą zajęło się m .in. moje Biuro Projektowe.  O merytoryczne wsparcie poprosiliśmy także Pana Grzegorza Stanulę z ZWiK Unieście. Firma elektryczna Ryszarda Dranikowskiego wykonała zasilanie elektryczne dla sygnalizacji.

Gmina otrzymała również zapewnienie, iż inwestycję sfinansuje Jeronimo Martins Polska S.A., właściciel sieci Biedronka.

I tak w ciągu kilku dni przed tzw. długim weekendem sierpniowym udało się znaleźć firmę z Gdańska (ELDRO), która zainstalowała tymczasową sygnalizację. Testowanie tego rozwiązania dało bardzo dobre efekty i usprawniło ruch uliczny w centrum  miejscowości.

Firma ELDRO wspólnie z prowadzonym przeze mnie Biurem  w sposób profesjonalny i z dużym zaangażowaniem podjęła się wykonania instalacji. I tak w ciągu jednej nocy uruchomiono sygnalizację.

Dodatkowo ważnym jest fakt, iż Zaangażowanym w projekt osobom oraz gospodarzowi gminy należą się podziękowania za determinację i szybkość działania. Jest plan aby w  przyszłym sezonie także funkcjonowała sygnalizacja, gdyż okazała się korzystnym rozwiązaniem. Czy będzie to sygnalizacja stała, czy czasowa zdecydują względy finansowe.

 

           Zdzisław Baranowski

                Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Wójcie gm. Mielno

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s